Jak zrobić kartkę w Wordzie, Paincie, Gimpie, Photoshopie

Świąteczna tradycja – najważniejsza

Święta Bożego Narodzenia kojarzymy przede wszystkim z pamięcią o najbliższych lub ważnych dla nas z określonych względów osób. Wyrażamy ją na różne sposoby: wręczając drobne lub bardziej kosztowne prezenty, spotykając się z nimi w Święta lub tuż przed nimi oraz wymieniając się życzeniami. Są to jednocześnie ważne elementy bożonarodzeniowej tradycji.
Nie zawsze jednak, mamy możliwość osobistego spotkania z daną osobą. Całe szczęście, istnieją na to pewne sprawdzone sposoby…

Świąteczne ‘ułatwienia’

Jeśli bardzo zależy nam na przedświątecznym kontakcie z bliskimi czy zaprzyjaźnionymi osobami, możemy wykorzystać w tym celu komputer oraz Internet. Tą drogą z łatwością i w ciągu niespełna kilku chwil, nasze życzenia docierają do najbardziej oddalonych zakątków na świecie. Mogą przy tym, przyjąć bardzo atrakcyjną formę na przykład kartek elektronicznych samodzielnie wykonanych.

Aby przygotować taką e-kartkę bożonarodzeniową, potrzebny będzie nam jakikolwiek program graficzny. Najprostszy z nich to Paint. Ta aplikacja komputerowa, pozwala nam na stworzenie oryginalnej rysunkowej kartki z życzeniami. W ten sposób można również przygotować kartki świąteczne dla dzieci, ale trzeba przy tym posiadać naprawdę spore umiejętności plastyczne, aby maluch wiedział co przedstawia dany obrazek i bez trudu go pomalował czy ozdobił w inny sposób. Nieco bardziej skomplikowane aplikacje, które pozwalają na stworzenie równie efektownych kartek świątecznych to Gimp lub/i Photoshop. Są to programy, które pozwalają nam na dowolną obróbkę graficzną zdjęcia czy obrazka i przerobienie go/ich, na bożonarodzeniową elektroniczną pocztówkę. Obydwie te aplikacje, dają nam ogromnie dużo możliwości. Możemy bowiem dzięki nim oprawić naszą kartkę w efektowną tematyczną ramkę lub przyozdobić stemplami bądź też wkleić w nie dowolne elementy graficzne. Gimp dodatkowo umożliwia nam też stworzenie animowanych – ruchomych obrazków świątecznych, popularnie określanych jako gify. Wśród aplikacji komputerowych, które ułatwiają nam stworzenie niepowtarzalnej kartki na Boże Narodzenie znajdują się także Word oraz Power Point. Pierwszy z nich, umożliwia stworzenie przy użyciu ozdobnej czcionki oraz wybranych motywów graficznych (w tym również i naszych zdjęć czy obrazków), pocztówki – listu z życzeniami. Drugi z kolei, pozwala na wyczarowanie pokazu slajdów, okraszonych ciekawymi przejściami oraz wybranym utworem muzycznym.
Prócz wymienionych powyżej, popularnych programów możemy też sięgnąć po specjalne aplikacje, takie jak FotoSlate, Photo Frame Show, PhotoColage czy Picture Collage Maker. Pozwalają one przekształcić każde zdjęcie czy dowolny obrazek, w niepowtarzalną kompozycję – także świąteczną. Aplikacje wyposażone są w gotowe ramki i/lub szablony tematyczne. Można z ich pomocą dodawać również napisy.
Bez względu jednak na to, w jakiej technice wykonamy naszą kartkę, pamiętajmy, że najważniejsza jest zawsze pamięć. Aby więc nikogo nie pominąć, zróbmy wcześniej listę potencjalnych adresatów. W ten sposób łatwiej zadecydujemy do kogo wysłać, a do kogo lepiej zadzwonić lub pofatygować się osobiście z życzeniami świątecznymi bądź świąteczno-noworocznymi.