Święta bez życzeń, to jak zima bez śniegu
To prawda, dlatego też każdy z nas stara się już dziś wysyłać do swoich bliskich i znajomych kartki świąteczne. Zadanie jest o tyle proste, że można je już bez trudu kupić nie tylko na poczcie ale również na stacjach benzynowych, stoiskach w hipermarketach a także w kioskach z prasą. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Kartki są niedrogie. Estetyczne. Na dodatek większość z nich posiada już wypisane życzenia. Niektóre z punktów prowadzących ich sprzedaż, postarała się również o ułatwienie nabywającym wysyłanie życzeń, sprzedając znaczki i udostępniając im specjalne skrzynki pocztowe.
Nie wszystko co tradycyjne – cieszy
Wysyłanie życzeń świątecznych do bliskich czy znaczących dla nas osób, to swego rodzaju tradycja. Nie zawsze jednak musimy ograniczać się do zwykłej świątecznej pocztówki. Z powodzeniem możemy wykorzystać w tym celu karki ręcznie robione, które wywołają u adresata prawdziwą radość i miłe zaskoczenie. Przykładem mogą być tu chociażby unikalne kartki trójwymiarowe z wyskakującymi elementami lub ozdobami z origami. Równie zaskakując okażą się zapewne kartki wyszywane czy też haftowane. Chociaż ich wykonanie jest dość czasochłonne i wymaga pewnych umiejętności, to naprawdę warto w nie zainwestować czas i zdolności.
Do wykonania tego typu świątecznej niespodzianki z życzeniami, potrzebne nam będą: nici do wyszywania, dobra igła, tamborek oraz gotowe szablony. Te ostatnie bez trudu znajdziemy w sieci a także w specjalnych tematycznych czasopismach. Można też samemu wymyślić swój własny motyw świąteczny czy zimowy. Gdy już zdecydujemy co ma zdobić naszą kartkę świąteczną, przystępujemy do jej wykonania. Pierwszy krok to: naszkicowanie wzoru. Drugi krok to: nadanie materiałowi odpowiedniego kształtu. Trzecia czynność polega to: wyszycie wzoru. Do naszej dyspozycji jest haft krzyżykowy – najprostszy a zarazem najbardziej popularny ścieg ozdobny, wykonywany pod kątem prostym tępą igłą oraz tak zwany haft matematyczny. Ten drugi to ‘wyższa szkoła jazdy’ i wymaga wielu ćwiczeń. Haft ten nanosi się zazwyczaj na sztywne materiały przy pomocy: nici, muliny, wełny lub żyłki. Haft matematyczny polega na skośnym łączeniu poszczególnych punktów rysunku/wzoru. Kolejne zadanie to przygotowanie kartoniku (brystolu), na którym umieścimy naszą bożonarodzeniową wyszywankę. Ostatni element naszej pracy to przyklejenie lub przyszycie wyszytego wzoru i… kartka gotowa. Teraz wystarczy jeszcze ją ozdobić życzeniami lub stemplami ozdobnymi.
Co prawda, takie artystyczne kartki bożonarodzeniowe, ‘pożerają’ wiele naszego czasu, jednakże warto go wydysponować. Radość i emocje, jakich dostarczy ich otrzymanie przez adresata – to prawdziwy efekt końcowy naszej pracy. to również swego rodzaju sposób na to, by poczuć się jak daleki krewny św. Mikołaja 🙂 Tego typu ‚małe dzieła sztuki’ nie nadają się jednak na kartki firmowe z życzeniami ale z pewnością ucieszą starszą osobę lub dziecko.